208M718-19B12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
208M718-19B12
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Product Category :
Backshells and Cable Clamps
Color :
Olive Drab
Feature :
Termination Ring
Thread Size :
M28x1
Diameter - Outside :
1.398 (35.50mm)
Type :
Backshell, Heat Shrink Adapter
Cable Exit :
180°
Shielding :
Shielded
Material :
Aluminum Alloy
Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2013
ELV :
Non-Compliant
Shell Size - Insert :
19 F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
208M7
Wire/Cable Diameter :
152.4 mm
Lead Free :
Not Applicable
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
208M718-19B12
15 Weeks 1 (Unlimited) Backshell, Heat Shrink Adapter Aluminum Alloy 208M7 180° 19 F Olive Drab Cadmium M28x1