207MDCL152KFK32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
207MDCL152KFK32
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 200UF 10% 1.5KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
1.260 32.00mm
Voltage - Rated DC :
1500V 1.5kV
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.7MOhm
Series :
MDCL
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
200μF
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated AC :
300V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
7.087 180.00mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
2.992Dia 76.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Threaded, Female
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Feature :
Low ESR
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±10%