2047-2X20G00S1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2047-2X20G00S1U
Manufacturer
Oupiin
Description
PCB SOCKET, DOUBLE ROW, 40 PIN,
Stock
936
In Stock :
936
Manufacturer :
Oupiin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Rows :
2
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Base Product Number :
2047
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Mated Stacking Heights :
Rated Current (Signal) :
2 A
Terminal Pitch :
2.54 mm
Contact Finish - Post :
Gold
Termination Type :
Solder
Mixed Contacts :
No
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Body/Shell Style :
Socket
Number Of PCB Rows :
2
Applications :
Reference Standard :
UL
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
2A
Fastening Type :
Push-Pull
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Body Depth :
0.435 inch
Style :
Board to Board
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Material :
Brass
Total Number of Contacts :
40
Body Breadth :
0.197 inch
Mounting Style :
Straight
Package :
Tube
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Type :
Female Socket
Mating Information :
MULTIPAL MATING PARTS AVAILBLE
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Voltage Rating :
Series :
2047
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Plating Thickness :
FLASH inch
Contact Resistance :
20 mΩ
Contact Length - Post :
0.098 (2.50mm)
Mounting Type :
BOARD
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.435 (11.05mm)
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Contact Gender :
FEMALE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Shape :
Square
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Length :
0.098 inch
Number of Positions :
40
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V