2020R-10H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2020R-10H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 270NH 1.4A 100 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Test Frequency :
25MHz
Height :
5.84mm
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
25.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Packaging :
Bulk
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
1.4A
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
280MHz
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Tolerance :
±3%
Q @ Freq :
65 @ 25MHz
Depth :
2.79mm
Material - Core :
Iron
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q Factor :
65
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Pitch :
2.79mm
Height Seated (Max) :
0.230 5.84mm
Series :
2020R
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
270nH
Max DC Current :
1.4A
Lead Diameter :
0.55 mm
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Vertical
Inductor Application :
RF INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Toroidal
Shielding :
No
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
2020R-10H
2020R-10H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD