201R07S2R4CV4T
Mfr.Part #
201R07S2R4CV4T
Manufacturer
Johanson Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0402
Manufacturer :
Johanson Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Series :
S
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Thickness :
609.6μm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
2.4pF
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Published :
Height :
640μm
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
201R07S2R4CV4T
Johanson Technology 201R07S2R4CV4T
S 2.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)