200LLE2.2MEFC6.3X11
Mfr.Part #
200LLE2.2MEFC6.3X11
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Series :
LLE
Ripple Current @ Low Frequency :
36mA @ 120Hz
Diameter :
6.3mm
Height :
11mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Pitch :
2.4892mm
Max Operating Temperature :
105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
200V
Ripple Current :
36mA
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
12000 hours
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Rubycon 200LLE2.2MEFC6.3X11
LLE 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 36mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can