200HFR40PV
Mfr.Part #
200HFR40PV
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-205AC, DO-30, Stud
Description
DIODE GEN PURP 400V 200A DO205AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Case Connection :
ANODE
Configuration :
Single
Terminal Form :
HIGH CURRENT CABLE
Number of Elements :
1
Diode Type :
Standard
JESD-30 Code :
O-MUPM-H1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
DO-205AC, DO-30, Stud
Terminal Position :
UPPER
Mount :
Chassis, Stud
Qualification Status :
Not Qualified
Application :
GENERAL PURPOSE
Published :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
4610A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.45V @ 628A
Packaging :
Bulk
Number of Phases :
1
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature - Junction :
-40°C~180°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Average Rectified Current :
200A
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15mA @ 400V
Number of Terminations :
Mounting Type :
Stud Mount
Additional Feature :
HIGH SURGE CAPABILITY
Datasheets
200HFR40PV
Vishay 200HFR40PV
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.45V @ 628A -40°C~180°C 15mA @ 400V 1-Termination Bulk DO-205AC, DO-30, Stud Stud Mount
200HFR40PV Overview
The average rectified current for this device is 200A volts.
200HFR40PV Features
an average rectified current of 200A volts
200HFR40PV Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
200HFR40PV applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB