200A103KCA50XT1K
Mfr.Part #
200A103KCA50XT1K
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Description
CAP CER 10000PF 50V BX 0505
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Digi-Reel?
Applications :
Bypass, Decoupling
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
BX
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10000 pF
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Features :
Low ESL
Ratings :
Series :
ATC 200A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
200A103KCA50XT1K
American Technical Ceramics 200A103KCA50XT1K
ATC 200A 10000 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)