20021621-00060D4LF
Mfr.Part #
20021621-00060D4LF
Description
CONN HEADER SMD 60POS 1.27MM
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Pitch :
1.27mm
Length :
52.6mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Current Rating :
60A
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Voltage - Rated :
125V
Depth :
5.6mm
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Contacts :
60
Number of Positions :
60
Color :
Gender :
Male
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Rows :
2
Minitek127® 20021621 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Plastic 60-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
20021621-00060D4LF Overview
20021621-00060D4LF Features
Minitek127® 20021621 series
20021621-00060D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021621-00060D4LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"