20021621-00040T8LF
Mfr.Part #
20021621-00040T8LF
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Number of Contacts :
40
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Number of Positions :
40
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Resistance :
30mOhm
Length :
39.9mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch :
1.27mm
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
5.6mm
Feature :
Keying Slot
Packaging :
Tube
Minitek127® 20021621 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Plastic 40-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
20021621-00040T8LF Overview
20021621-00040T8LF Features
Minitek127® 20021621 series
20021621-00040T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021621-00040T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"