20021612-00026T1LF
Mfr.Part #
20021612-00026T1LF
Description
CONN HEADER R/A 26POS 1.27MM
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Contact Finish - Post :
Number of Contacts :
26
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Series :
Minitek127® 20021612
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Positions :
26
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Pitch :
1.27mm
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Minitek127® 20021612 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole, Right Angle Gold Plastic 26-Position Board to Cable/Wire 0.220 5.60mm Height
20021612-00026T1LF Overview
20021612-00026T1LF Features
Minitek127® 20021612 series
20021612-00026T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021612-00026T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"