20021611-00030T4LF
Mfr.Part #
20021611-00030T4LF
Description
CONN HEADER VERT 30POS 1.27MM
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
1 (Unlimited)
Lead Length :
2.3mm
Feature :
Keying Slot
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
125V
Contact Resistance :
30mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
30
Series :
Minitek127® 20021611
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Mount :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Male
Number of Contacts :
30
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Length :
33.55mm
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Pitch :
1.27mm
Housing Color :
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.327 8.30mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Style :
Board to Cable/Wire
Current Rating :
30A
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Depth :
5.6mm
Minitek127® 20021611 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Plastic 30-Position Board to Cable/Wire 0.327 8.30mm Height
20021611-00030T4LF Overview
20021611-00030T4LF Features
Minitek127® 20021611 series
20021611-00030T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021611-00030T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"