20021511-00068T4LF
Mfr.Part #
20021511-00068T4LF
Description
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Resistance :
30mOhm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Voltage - Rated :
125V
Mount :
Through Hole
Housing Color :
Black
Number of Contacts :
68
Connector Type :
Header
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Depth :
5.1mm
Number of Positions :
68
RoHS Compliant
Feature :
Keying Slot
Number of Rows :
2
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Length :
2.3mm
Orientation :
Straight
Pitch :
1.27mm
Length :
49.48mm
Color :
Series :
Minitek127® 20021511
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Insulation Height :
0.213 5.40mm
Gender :
Male
Style :
Board to Cable/Wire
Mounting Type :
Through Hole
Push-Pull
Current Rating :
68A
1 (Unlimited)
Minitek127® 20021511 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Plastic 68-Position Board to Cable/Wire 0.213 5.40mm Height
20021511-00068T4LF Overview
20021511-00068T4LF Features
Minitek127® 20021511 series
20021511-00068T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021511-00068T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"