20021511-00026T4LF
Mfr.Part #
20021511-00026T4LF
Description
CONN HEADER VERT 26POS 1.27MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Type :
Male Pin
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Length :
2.3mm
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Number of Contacts :
26
Feature :
Keying Slot
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Shape :
Square
Housing Color :
Black
Current Rating :
26A
Insulation Material :
Plastic
Voltage - Rated :
125V
Number of Positions :
26
Length :
22.81mm
Series :
Minitek127® 20021511
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Depth :
5.1mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Height :
0.213 5.40mm
Connector Type :
Header
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Gender :
Male
Pitch :
1.27mm
Contact Resistance :
30mOhm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Amphenol Communications Solutions 20021511-00026T4LF
Minitek127® 20021511 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold Plastic 26-Position Board to Cable/Wire 0.213 5.40mm Height
20021511-00026T4LF Overview
20021511-00026T4LF Features
Minitek127® 20021511 series
20021511-00026T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021511-00026T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"