20021444-00016T1LF
Mfr.Part #
20021444-00016T1LF
Description
CONN RCPT 16POS IDC 30AWG GOLD
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Pitch :
0.050 1.27mm
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions :
16
Mount :
Free Hanging
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Wire/Cable Gauge :
30 AWG
Number of Contacts :
16
Color :
Black
Housing Color :
Contact Resistance :
50mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Length :
14.39mm
Depth :
3.75mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Feed Through
Wire Gauge :
30 AWG
Wire/Cable Type :
Ribbon
Contact Finish Thickness :
Flash
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Type :
Ribbon Cable
Max Operating Temperature :
85°C
Cable Termination :
IDC
Termination :
IDT
Series :
Minitek127® 20021444
Row Spacing :
0.050 (1.27mm)
Amphenol Communications Solutions 20021444-00016T1LF
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"