20021323-00080D1LF
Mfr.Part #
20021323-00080D1LF
Description
CONN RCPT 80POS 0.05 GOLD SMD
Depth :
4.45mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Positions :
80
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Number of Contacts :
80
Max Operating Temperature :
85°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Orientation :
Straight
Feature :
Pick and Place
Contact Resistance :
50mOhm
Pitch :
1.27mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Length :
51.26mm
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Plastic 80 Positions Female Socket
20021323-00080D1LF Overview
20021323-00080D1LF Features
Minitek127® 20021323 series
20021323-00080D1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021323-00080D1LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"