20021323-00078D4LF
Mfr.Part #
20021323-00078D4LF
Description
CONN RCPT 78POS 0.05 GOLD SMD
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Contacts :
78
Contact Resistance :
50mOhm
Number of Positions :
78
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Depth :
4.45mm
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Feature :
Pick and Place
Length :
49.99mm
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Pitch :
1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Straight
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Plastic 78 Positions Female Socket
20021323-00078D4LF Overview
20021323-00078D4LF Features
Minitek127® 20021323 series
20021323-00078D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021323-00078D4LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"