20021323-00074T4LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021323-00074T4LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 74POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
74
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Contacts :
74
Contact Type :
Female Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Housing Material :
Plastic
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Color :
Black
Gender :
FEMALE
Termination :
Solder
Series :
Minitek127® 20021323
Style :
Board to Board
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
4.45mm
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Pitch :
1.27mm
Contact Resistance :
50mOhm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Material :
Plastic
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Rows :
2
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
Straight
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Length :
47.45mm
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Plastic 74 Positions Female Socket
20021323-00074T4LF Overview
20021323-00074T4LF Features
Minitek127® 20021323 series
20021323-00074T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021323-00074T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"