20021323-00052D4LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021323-00052D4LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 52POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Length :
33.48mm
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Contacts :
52
Number of Positions :
52
Insulation Color :
Black
Orientation :
Straight
Number of Rows :
2
Contact Resistance :
50mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Feature :
Pick and Place
Number of Positions Loaded :
All
Housing Material :
Plastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Female Socket
Depth :
4.45mm
Color :
Black
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
Minitek127® 20021323
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Shape :
Square
Packaging :
Tube
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
85°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Pitch :
1.27mm
Style :
Board to Board
Mount :
Surface Mount
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Plastic
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Plastic 52 Positions Female Socket
20021323-00052D4LF Overview
20021323-00052D4LF Features
Minitek127® 20021323 series
20021323-00052D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021323-00052D4LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"