20021323-00044D1LF
Mfr.Part #
20021323-00044D1LF
Description
CONN RCPT 44POS 0.05 GOLD SMD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Style :
Board to Board
Contact Resistance :
50mOhm
Contact Type :
Female Socket
Pitch :
1.27mm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
4.45mm
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Length :
28.4mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Contacts :
44
Feature :
Pick and Place
Series :
Minitek127® 20021323
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Solder
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Mounting Type :
Surface Mount
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
44
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Insulation Color :
Black
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Plastic 44 Positions Female Socket
20021323-00044D1LF Overview
20021323-00044D1LF Features
Minitek127® 20021323 series
20021323-00044D1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021323-00044D1LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"