20021323-00040T1LF
Mfr.Part #
20021323-00040T1LF
Description
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
25.86mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Depth :
4.45mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Pitch :
1.27mm
Contact Resistance :
50mOhm
Number of Contacts :
40
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
40
Square
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Plastic 40 Positions Female Socket
20021323-00040T1LF Overview
20021323-00040T1LF Features
Minitek127® 20021323 series
20021323-00040T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021323-00040T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"