20021323-00038T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021323-00038T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 38POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Packaging :
Tube
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
24.59mm
Termination :
Solder
Contact Resistance :
50mOhm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Color :
Black
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
38
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Depth :
4.45mm
Insulation Material :
Plastic
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Style :
Board to Board
Series :
Minitek127® 20021323
Contact Type :
Female Socket
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Number of Contacts :
38
Number of Positions Loaded :
All
Pitch :
1.27mm
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Fastening Type :
Push-Pull
Housing Material :
Plastic
Mounting Type :
Surface Mount
Orientation :
Straight
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Plastic 38 Positions Female Socket
20021323-00038T8LF Overview
20021323-00038T8LF Features
Minitek127® 20021323 series
20021323-00038T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021323-00038T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"