20021323-00024T1LF
Mfr.Part #
20021323-00024T1LF
Description
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD
Number of Contacts :
24
Contact Material :
COPPER ALLOY
Surface Mount
Housing Material :
Plastic
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Color :
Black
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
15.7mm
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Tube
Female Socket
Min Operating Temperature :
-40°C
Pitch :
1.27mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Resistance :
50mOhm
Orientation :
Straight
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Minitek127® 20021323
Number of Positions :
24
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Compliant
Depth :
4.45mm
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Plastic 24 Positions Female Socket
20021323-00024T1LF Overview
20021323-00024T1LF Features
Minitek127® 20021323 series
20021323-00024T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021323-00024T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"