20021323-00018T4LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021323-00018T4LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Length :
11.89mm
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
Straight
Color :
Black
Max Operating Temperature :
85°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Plastic
Style :
Board to Board
Insulation Color :
Black
Series :
Minitek127® 20021323
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
18
Mount :
Surface Mount
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Number of Positions Loaded :
All
Number of Contacts :
18
Contact Resistance :
50mOhm
Depth :
4.45mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Type :
Female Socket
Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tube
Housing Material :
Plastic
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Insulation Height :
0.087 2.20mm
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Plastic 18 Positions Female Socket
20021323-00018T4LF Overview
20021323-00018T4LF Features
Minitek127® 20021323 series
20021323-00018T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021323-00018T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"