20021323-00016C1LF
Mfr.Part #
20021323-00016C1LF
Description
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch :
1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Pick and Place
Series :
Minitek127® 20021323
Number of Positions :
16
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Contacts :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Height :
0.087 2.20mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Bottom Entry
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Gold
Black
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Plastic 16 Positions Female Socket
20021323-00016C1LF Overview
20021323-00016C1LF Features
Minitek127® 20021323 series
20021323-00016C1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021323-00016C1LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"