20021321-00078D4LF
Mfr.Part #
20021321-00078D4LF
Description
CONN RCPT 78POS 0.05 GOLD SMD
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Minitek127® 1.27mm
Number of Contacts :
78
Depth :
3mm
Housing Color :
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
All
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Pitch :
1.27mm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
49.99mm
Number of Positions :
78
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Connector Type :
Receptacle
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Gender :
FEMALE
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Feature :
Pick and Place
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Resistance :
30mOhm
Termination :
Solder
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Plastic 78 Positions Female Socket
20021321-00078D4LF Overview
The product comes in a package of Receptacle.Surface Mount is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek127® 1.27mm Series.Use it when the temperature is below 85°C.Temperatures below -40°C are required for this device to operate.The device may be used for the following applications: General Purpose, Industrial, Telecommunications.It is more powerful in many ways due to its Pick and Place feature.It is mounted by Surface Mount.It operates at an operating temperature of -40°C~105°C.
20021321-00078D4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00078D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00078D4LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"