20021321-00072D1LF
Mfr.Part #
20021321-00072D1LF
Description
CONN RCPT 72POS 0.05 GOLD SMD
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Contacts :
72
Straight
Feature :
Pick and Place
Contact Resistance :
30mOhm
Pitch :
1.27mm
Contact Type :
Female Socket
Contact Finish - Post :
Tin
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Shape :
Square
Housing Color :
Tube
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
72
Series :
Minitek127® 1.27mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Depth :
3mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Connector Type :
Receptacle
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Length :
46.18mm
Contact Plating :
Gold
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Plastic 72 Positions Female Socket
20021321-00072D1LF Overview
Packaging is in the form of Receptacle.This device has a Surface Mount mounting type.An orange Tube case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek127® 1.27mm Series.If the temperature is below 85°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.There are a variety of possible applications for this device, including General Purpose, Industrial, Telecommunications.Several benefits come from the Pick and Place feature.There is a mounting hole at Surface Mount.Devices operate at -40°C~105°C operating temperatures.
20021321-00072D1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00072D1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00072D1LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"