20021321-00064T1LF
Mfr.Part #
20021321-00064T1LF
Description
CONN RCPT 64POS 0.05 GOLD SMD
Board to Board
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Orientation :
Straight
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Packaging :
Tube
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Positions :
64
Length :
41.1mm
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Surface Mount
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch :
1.27mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Number of Contacts :
64
Depth :
3mm
Contact Shape :
Square
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Color :
Solder
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Max Operating Temperature :
85°C
Connector Type :
Receptacle
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Plastic 64 Positions Female Socket
20021321-00064T1LF Overview
Packaging is in the form of Receptacle.This device has a Surface Mount mounting type.An orange Tube case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek127® 1.27mm Series.If the temperature is below 85°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.There are a variety of possible applications for this device, including General Purpose, Industrial, Telecommunications.There is a mounting hole at Surface Mount.Devices operate at -40°C~105°C operating temperatures.
20021321-00064T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00064T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00064T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"