20021321-00060T4LF
Mfr.Part #
20021321-00060T4LF
Description
CONN RCPT 60POS 0.05 GOLD SMD
Stock
840
In Stock :
840
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Minitek127® 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Contacts :
60
Length :
38.56mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Pitch :
1.27mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
60
Contact Type :
Female Socket
Radiation Hardening :
No
Contact Resistance :
30mOhm
Depth :
3mm
Contact Plating :
Gold
Tube
Housing Color :
Mount :
Surface Mount
Gender :
FEMALE
Amphenol Communications Solutions 20021321-00060T4LF
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Plastic 60 Positions Female Socket
20021321-00060T4LF Overview
A Receptacle package is included with it.Its mounting type is Surface Mount.Packaging is performed using a Tube case.It is part of the Minitek127® 1.27mm Series of products.Whenever it's below 85°C, it's best to use it.The device must operate at a temperature of -40°C at all times.It is possible for the device to be used for the application General Purpose, Industrial, Telecommunications.Surface Mount mounts the part.There is no operating temperature for the device.
20021321-00060T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00060T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00060T4LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"