20021321-00056T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021321-00056T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 56POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Post :
Tin
Color :
Black
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch :
1.27mm
Number of Rows :
2
Orientation :
Straight
Number of Positions :
56
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Color :
Black
Insulation Material :
Plastic
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tube
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Contact Resistance :
30mOhm
Connector Type :
Receptacle
Number of Contacts :
56
Max Operating Temperature :
85°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
36.02mm
Mount :
Surface Mount
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Style :
Board to Board
Housing Material :
Thermoplastic
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Termination :
Solder
Depth :
3mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Female Socket
Insulation Color :
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold, GXT™ Plastic 56 Positions Female Socket
20021321-00056T8LF Overview
The product is packaged in Receptacle.This device is mounted in the Surface Mount position.It has been determined that a Tube case is necessary to package the product.There is a product in the Minitek127® 1.27mm Series.When the temperature is below 85°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -40°C is required for this device.The device could be used for the following application: General Purpose, Industrial, Telecommunications.Part Surface Mount is mounted to the part.As a result, the device runs at -40°C~105°C Operating Temperature.
20021321-00056T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00056T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00056T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"