20021321-00054T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021321-00054T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Female Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Fastening Type :
Push-Pull
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Orientation :
Straight
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Finish - Post :
Tin
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Insulation Material :
Plastic
Length :
34.75mm
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
2
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Style :
Board to Board
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch :
1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
3mm
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Contacts :
54
Connector Type :
Receptacle
Color :
Black
Number of Positions :
54
Insulation Color :
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold, GXT™ Plastic 54 Positions Female Socket
20021321-00054T8LF Overview
Currently, it is packaged in Receptacle.The mounting type of the device is Surface Mount.A Tube case is used to package the product.A product of the Minitek127® 1.27mm Series, it belongs to the range of products of that series.A temperature below 85°C is best for using it.The device must run at -40°C degrees.This device may be used for the purpose of General Purpose, Industrial, Telecommunications.Surface Mount represents the mounting point for the part.-40°C~105°C Operating Temperature is the default operating temperature for the device.
20021321-00054T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00054T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00054T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"