20021321-00046D1LF
Mfr.Part #
20021321-00046D1LF
Description
CONN RCPT 46POS 0.05 GOLD SMD
Headers, Receptacles, Female Sockets
Feature :
Pick and Place
Style :
Board to Board
Pitch :
1.27mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Plastic
Color :
Tin
Fastening Type :
Push-Pull
Housing Color :
Female Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Positions :
46
Orientation :
Straight
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Contacts :
46
Insulation Color :
Packaging :
Tube
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Depth :
3mm
Square
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
29.67mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Resistance :
30mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Solder
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Plastic 46 Positions Female Socket
20021321-00046D1LF Overview
The packaging contains Receptacle.There is a Surface Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Tube.Product number Minitek127® 1.27mm belongs to the Minitek127® 1.27mm Series.Whenever the temperature is below 85°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In addition to General Purpose, Industrial, Telecommunications, there are other possible applications for the device.In many ways, it is more powerful due to its Pick and Place feature.There is a Surface Mount mount on the part.This device operates at a temperature of -40°C~105°C.
20021321-00046D1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00046D1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00046D1LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"