20021321-00044T4LF
Mfr.Part #
20021321-00044T4LF
Description
CONN RCPT 44POS 0.05 GOLD SMD
Board to Board
Pitch :
1.27mm
Insulation Material :
Plastic
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Type :
Female Socket
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Gender :
FEMALE
Series :
Minitek127® 1.27mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Length :
28.4mm
Depth :
3mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Plating :
Gold
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle
Mounting Type :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
44
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Number of Positions :
44
Mount :
Surface Mount
Housing Color :
Solder
Color :
Black
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Resistance :
30mOhm
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Plastic 44 Positions Female Socket
20021321-00044T4LF Overview
Packaging is in the form of Receptacle.This device has a Surface Mount mounting type.An orange Tube case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Minitek127® 1.27mm Series.If the temperature is below 85°C, it's best to use it.-40°C is the minimum temperature for this device.There are a variety of possible applications for this device, including General Purpose, Industrial, Telecommunications.There is a mounting hole at Surface Mount.Devices operate at -40°C~105°C operating temperatures.
20021321-00044T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00044T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00044T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"