20021321-00042T4LF
Mfr.Part #
20021321-00042T4LF
Description
CONN RCPT 42POS 0.05 GOLD SMD
Mount :
Surface Mount
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Housing Color :
Black
Packaging :
Tube
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Series :
Minitek127® 1.27mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
42
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Contacts :
42
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
3mm
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
1.27mm
Length :
53.8mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
2
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Plastic 42 Positions Female Socket
20021321-00042T4LF Overview
This product is packaged in a Receptacle box.Surface Mount indicates that the device is mounted.An Tube case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Minitek127® 1.27mm Series.Use it below 85°C.A minimum temperature of -40°C must be maintained for the operation of this device.There is the possibility of using the device for General Purpose, Industrial, Telecommunications.By Surface Mount, the part is mounted.Operating temperature is set to -40°C~105°C.
20021321-00042T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00042T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00042T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"