20021321-00022T8LF
Mfr.Part #
20021321-00022T8LF
Description
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Pitch :
1.27mm
Mount :
Surface Mount
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Depth :
3mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Color :
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Length :
14.43mm
Number of Contacts :
22
Max Operating Temperature :
85°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Positions :
22
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold, GXT™ Plastic 22 Positions Female Socket
20021321-00022T8LF Overview
The product is packaged in Receptacle.This device is mounted in the Surface Mount position.It has been determined that a Tube case is necessary to package the product.There is a product in the Minitek127® 1.27mm Series.When the temperature is below 85°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -40°C is required for this device.The device could be used for the following application: General Purpose, Industrial, Telecommunications.Part Surface Mount is mounted to the part.As a result, the device runs at -40°C~105°C Operating Temperature.
20021321-00022T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00022T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00022T8LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"