20021321-00020D8LF
Mfr.Part #
20021321-00020D8LF
Description
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD
Headers, Receptacles, Female Sockets
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
Radiation Hardening :
No
Durability :
100 Cycles
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Packaging :
Tube
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Number of Positions :
20
Style :
Board to Board
Rated Current (Signal) :
1A
Connector Type :
Receptacle
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Resistance :
30mOhm
Plating Thickness :
30μin
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Surface Mount
Body Breadth :
0.118 inch
UL Flammability Code :
94V-0
MIL Conformance :
No
Thermoplastic
Number Of PCB Rows :
2
Withdrawl Force-Min :
.1946 N
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Conductors :
ONE
Number of Rows :
2
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Feature :
Pick and Place
IEC Conformance :
Insulation Height :
0.177 4.50mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Depth :
3mm
Filter Feature :
DIN Conformance :
Length :
13.16mm
Reference Standard :
UL
PCB Contact Row Spacing :
3.556 mm