20021321-00012C1LF
Mfr.Part #
20021321-00012C1LF
Description
CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD SMD
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Mount :
Surface Mount
Contact Resistance :
30mOhm
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
12
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Length :
8.08mm
Number of Contacts :
12
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Feature :
Pick and Place
Black
Housing Color :
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Operating Temperature :
85°C
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Pitch :
1.27mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Depth :
3mm
Contact Plating :
Gold
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Plastic 12 Positions Female Socket
20021321-00012C1LF Overview
It comes in Receptacle packaging.The device's mounting type is Surface Mount.In order to package the product, a Tape & Reel (TR) case is used.It belongs to the Minitek127® 1.27mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 85°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.General Purpose, Industrial, Telecommunications is a possible application for the device.Its Pick and Place feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Surface Mount.The device runs in -40°C~105°C Operating Temperature.
20021321-00012C1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00012C1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00012C1LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"