20021321-00010C1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021321-00010C1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
125V
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Housing Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Board
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
1A
Insulation Material :
Plastic
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
Straight
Contact Gender :
FEMALE
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length :
13.16mm
Contact Plating :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Female Socket
Pitch :
1.27mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Resistance :
30mOhm
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Material :
Thermoplastic
Depth :
3mm
Feature :
Pick and Place
Color :
Black
Termination :
Solder
Insulation Color :
Number of Positions :
10
Mount :
Surface Mount
Series :
Minitek127® 1.27mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Amphenol Communications Solutions 20021321-00010C1LF
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Plastic 10 Positions Female Socket
20021321-00010C1LF Overview
Packaging is Receptacle.Surface Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tape & Reel (TR) case.As a product of the Minitek127® 1.27mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 125°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.A possible application of the device would be General Purpose, Industrial, Telecommunications.With its Pick and Place feature, it is more powerful in many ways.In this case, Surface Mount mounts the part.The device is operating at -40°C~105°C Operating Temperature.
20021321-00010C1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021321-00010C1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021321-00010C1LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"