20021311-00094T1LF
Mfr.Part #
20021311-00094T1LF
Description
CONN RCPT 94POS 0.05 GOLD PCB
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Insulation Height :
0.173 4.40mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Contact Resistance :
30mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Contacts :
94
Pitch :
1.27mm
Length :
58.42mm
Number of Positions :
94
Depth :
3mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Min Operating Temperature :
-40°C
Female Socket
Published :
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
100.0μin 2.54μm
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Plastic 94 Positions Female Socket
20021311-00094T1LF Overview
Packaging for this item is Receptacle.There is a mounting type of Through Hole for this device.It is necessary to use a Tube case for packaging the product.This product is part of the Minitek127® 1.27mm Series.You should use it when it's below 85°C.A minimum temperature of -40°C is required for the operation of this device.A possible application for the device is General Purpose, Industrial, Telecommunications.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -40°C~105°C Operating Temperature.
20021311-00094T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021311-00094T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021311-00094T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"