20021311-00078T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021311-00078T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 78POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Post :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Contact Type :
Female Socket
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Contacts :
78
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
48.26mm
Number of Positions Loaded :
All
Depth :
3mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Mount :
Through Hole
Insulation Height :
0.173 4.40mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Packaging :
Tube
Termination :
Solder
Orientation :
Straight
Insulation Material :
Plastic
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Material :
Plastic
Number of Positions :
78
Connector Type :
Receptacle
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Black
Contact Plating :
GXT, Gold
Series :
Minitek127® 1.27mm
Style :
Board to Board
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Pitch :
1.27mm
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold, GXT™ Plastic 78 Positions Female Socket
20021311-00078T8LF Overview
A Receptacle package is included with it.Its mounting type is Through Hole.Packaging is performed using a Tube case.It is part of the Minitek127® 1.27mm Series of products.Whenever it's below 85°C, it's best to use it.The device must operate at a temperature of -40°C at all times.It is possible for the device to be used for the application General Purpose, Industrial, Telecommunications.Through Hole mounts the part.There is no operating temperature for the device.
20021311-00078T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021311-00078T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021311-00078T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"