20021311-00048T1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021311-00048T1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 48POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Length :
29.21mm
Insulation Height :
0.173 4.40mm
Orientation :
Straight
Connector Type :
Receptacle
Pitch :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Color :
Black
Style :
Board to Board
Insulation Color :
Black
Series :
Minitek127® 1.27mm
Housing Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Material :
Plastic
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
Depth :
3mm
Number of Positions :
48
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
8 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Resistance :
30mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Number of Contacts :
48
Contact Type :
Female Socket
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Plastic 48 Positions Female Socket
20021311-00048T1LF Overview
A Receptacle package is included with it.Its mounting type is Through Hole.Packaging is performed using a Tube case.It is part of the Minitek127® 1.27mm Series of products.Whenever it's below 85°C, it's best to use it.The device must operate at a temperature of -40°C at all times.It is possible for the device to be used for the application General Purpose, Industrial, Telecommunications.Through Hole mounts the part.There is no operating temperature for the device.
20021311-00048T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021311-00048T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021311-00048T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"