20021311-00042T1LF
Mfr.Part #
20021311-00042T1LF
Description
CONN RCPT 42POS 0.05 GOLD PCB
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Pitch :
1.27mm
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Height :
0.173 4.40mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
3mm
Number of Positions :
42
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Length :
25.4mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
42
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Plastic 42 Positions Female Socket
20021311-00042T1LF Overview
It comes in Receptacle packaging.The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Tube case is used.It belongs to the Minitek127® 1.27mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 85°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.General Purpose, Industrial, Telecommunications is a possible application for the device.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -40°C~105°C Operating Temperature.
20021311-00042T1LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021311-00042T1LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021311-00042T1LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"