20021311-00040T8LF
Mfr.Part #
20021311-00040T8LF
Description
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD PCB
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
40
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Number of Contacts :
40
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Plating :
GXT, Gold
Depth :
3mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Length :
24.13mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Insulation Height :
0.173 4.40mm
Pitch :
1.27mm
Mount :
Through Hole
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold, GXT™ Plastic 40 Positions Female Socket
20021311-00040T8LF Overview
The product is packaged in Receptacle.This device is mounted in the Through Hole position.It has been determined that a Tube case is necessary to package the product.There is a product in the Minitek127® 1.27mm Series.When the temperature is below 85°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -40°C is required for this device.The device could be used for the following application: General Purpose, Industrial, Telecommunications.Part Through Hole is mounted to the part.As a result, the device runs at -40°C~105°C Operating Temperature.
20021311-00040T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021311-00040T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021311-00040T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"