20021311-00038T8LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021311-00038T8LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 38POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions :
38
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Post :
Tin
Max Operating Temperature :
85°C
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Insulation Height :
0.173 4.40mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3mm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle
Insulation Color :
Black
Mount :
Through Hole
Length :
22.86mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Female Socket
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
2
Orientation :
Straight
Style :
Board to Board
Color :
Black
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tube
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Plastic
Housing Material :
Plastic
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Contacts :
38
Series :
Minitek127® 1.27mm
Pitch :
1.27mm
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold, GXT™ Plastic 38 Positions Female Socket
20021311-00038T8LF Overview
This product is packaged in a Receptacle box.Through Hole indicates that the device is mounted.An Tube case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Minitek127® 1.27mm Series.Use it below 85°C.A minimum temperature of -40°C must be maintained for the operation of this device.There is the possibility of using the device for General Purpose, Industrial, Telecommunications.By Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -40°C~105°C.
20021311-00038T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021311-00038T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021311-00038T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"