20021311-00022T8LF
Mfr.Part #
20021311-00022T8LF
Description
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Plating :
GXT, Gold
Depth :
3mm
Insulation Material :
Plastic
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Contacts :
22
Contact Type :
Female Socket
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Housing Material :
Plastic
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Connector Type :
Receptacle
Series :
Minitek127® 1.27mm
Pitch :
1.27mm
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Insulation Height :
0.173 4.40mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
12.7mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Resistance :
30mOhm
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
22
Number of Rows :
2
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold, GXT™ Plastic 22 Positions Female Socket
20021311-00022T8LF Overview
It comes in Receptacle packaging.The device's mounting type is Through Hole.In order to package the product, a Tube case is used.It belongs to the Minitek127® 1.27mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 85°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.General Purpose, Industrial, Telecommunications is a possible application for the device.The part is mounted by Through Hole.The device runs in -40°C~105°C Operating Temperature.
20021311-00022T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021311-00022T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021311-00022T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"