20021311-00016T4LF
Mfr.Part #
20021311-00016T4LF
Description
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD PCB
Stock
992
In Stock :
992
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Voltage - Rated :
125V
UL94 V-0
Lead Length :
2.4mm
Contact Finish - Post :
Tin
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Resistance :
1GOhm
Depth :
3mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle
Mount :
Through Hole
8 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Number of Contacts :
16
Number of Positions :
16
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Style :
Board to Board
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Pitch :
1.27mm
Length :
8.89mm
Gender :
Receptacle
Series :
Minitek127® 1.27mm
Max Operating Temperature :
125°C
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Height :
0.173 4.40mm
Contact Plating :
Gold
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Rows :
2
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Current Rating :
1A
Contact Type :
Female Socket
Insulation Material :
Plastic
Min Operating Temperature :
-55°C
Amphenol Communications Solutions 20021311-00016T4LF
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Plastic 16 Positions Female Socket
20021311-00016T4LF Overview
Packaging for this item is Receptacle.There is a mounting type of Through Hole for this device.It is necessary to use a Tube case for packaging the product.This product is part of the Minitek127® 1.27mm Series.You should use it when it's below 125°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.A possible application for the device is General Purpose, Industrial, Telecommunications.Through Hole is used to mount the part.In this case, the device operates at -40°C~105°C Operating Temperature.
20021311-00016T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021311-00016T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021311-00016T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Transportation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"