20021311-00010T4LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20021311-00010T4LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Board
Mount :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Insulation Color :
Black
Length :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Applications :
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Current Rating :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Lead Length :
2.4mm
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Number of Contacts :
10
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Voltage - Rated :
125V
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Insulation Height :
0.173 4.40mm
Pitch :
1.27mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Termination :
Solder
Orientation :
Straight
Number of Rows :
2
Number of Positions :
10
Connector Type :
Receptacle
Insulation Material :
Plastic
Packaging :
Tube
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Minitek127® 1.27mm
Gender :
Receptacle
Contact Material :
Phosphor Bronze
Height :
4.6mm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Depth :
3mm
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Push-Pull
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Post :
Tin
Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Resistance :
30mOhm
Amphenol Communications Solutions 20021311-00010T4LF
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Plastic 10 Positions Female Socket
20021311-00010T4LF Overview
Packaging is Receptacle.Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Tube case.As a product of the Minitek127® 1.27mm Series, it can be found in this category.Temperatures below 125°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.A possible application of the device would be General Purpose, Industrial, Telecommunications.In this case, Through Hole mounts the part.The device is operating at -40°C~105°C Operating Temperature.
20021311-00010T4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021311-00010T4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021311-00010T4LF Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
2002 Amphenol Communications Solutions 54 JMPR WIRE 20PC 10CLR ASSTD MM 36
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"