20021221-00068T8LF
Mfr.Part #
20021221-00068T8LF
Description
CONN HEADER SMD 68POS 1.27MM
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Number of Contacts :
68
Length :
46.17mm
Mating Post Length :
3.05mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Pitch :
1.27mm
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Number of Positions :
68
Contact Plating :
GXT, Gold
Max Operating Temperature :
85°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Series :
Minitek127® 1.27mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Depth :
5.3mm
Contact Resistance :
30mOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 68-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height
20021221-00068T8LF Overview
This product is packaged in a Header cartonThis device's mounting type is Surface Mount.It's packaged in a Tube case.Minitek127® 1.27mm Series product.The best time to use this device is when the temperature is below 85°C.It has to be at least -40°C degrees to work.Surface Mount is mounting the part.
20021221-00068T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021221-00068T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021221-00068T8LF Rectangular Connectors applications.
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"