20021211-00014T8LF
Mfr.Part #
20021211-00014T8LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 1.27MM
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch :
1.27mm
Number of Positions :
14
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Series :
Minitek127® 1.27mm
Housing Material :
Plastic
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Mating Post Length :
3.05mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Height :
0.213 5.40mm
Orientation :
Straight
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Length :
11.88mm
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
5.3mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Lead Length :
2.3mm
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Contacts :
14
Color :
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Material :
Thermoplastic
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 14-Position Board to Board 0.213 5.40mm Height
20021211-00014T8LF Overview
A Header package is included with it.Its mounting type is Through Hole.Packaging is performed using a Tube case.It is part of the Minitek127® 1.27mm Series of products.Whenever it's below 85°C, it's best to use it.The device must operate at a temperature of -40°C at all times.Through Hole mounts the part.
20021211-00014T8LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021211-00014T8LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021211-00014T8LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"