20021121-00022D4LF
Mfr.Part #
20021121-00022D4LF
Description
CONN HEADER SMD 22POS 1.27MM
Current Rating :
22A
Number of Positions :
22
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Depth :
3.4mm
Number of Contacts :
22
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Mating Post Length :
3.05mm
Voltage - Rated :
125V
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Resistance :
30mOhm
Length :
13.97mm
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
1.27mm
Series :
Minitek127® 1.27mm
Amphenol Communications Solutions 20021121-00022D4LF
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 22-Position Board to Board
20021121-00022D4LF Overview
It comes in Header packaging.The device's mounting type is Surface Mount.In order to package the product, a Tube case is used.It belongs to the Minitek127® 1.27mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 85°C.This device must operate at a minimum temperature of -40°C.Its Pick and Place feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Surface Mount.
20021121-00022D4LF Features
Minitek127® 1.27mm series
20021121-00022D4LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
20021121-00022D4LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
2002 Amphenol Communications Solutions 15,105 CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"